O nás
Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost, sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se s účinností zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „NOZ“), tedy od 1. 1. 2014, považuje za spolek ve smyslu § 3045 NOZ ve spojení s § 214 a násl.
Název spolku
Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost, z.s. (dále jen „Společnost“)
Sídlo Společnosti
Novotného lávka 200/5, Staré Město, 110 00 Praha
Stanovy
Vnitřní organizace Společnosti, práva a povinnosti členů i volených orgánů Společnosti se řídí stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle Společnosti a jsou v plném znění k dispozici i na těchto stránkách.
Poslání a principy Společnosti
- Společnost je samostatným dobrovolným spolkem členů, zabývajících se profesionálně odbornou vodohospodářskou problematikou a ochranou životního prostředí, popřípadě zajímajících se o vodní hospodářství a ochranu životního prostředí.
- Posláním Společnosti je uspokojování a ochrana společných profesních zájmů svých členů a vytváření podmínek a předpokladů pro vědeckotechnický rozvoj a osvětu ve vodním hospodářství a ochraně životního prostředí, pro odbornou činnost, seberealizaci, rozvoj odborné iniciativy a talentu svých členů.
- Společnost poskytuje svým členům odborné a informační služby v oblasti vodního hospodářství a ochrany životního prostředí.
- Společnost spravuje svůj majetek v zájmu svých členů.
- Společnost vydává pro svou správu vnitřní předpis, který specifikuje podstatné údaje o členských příspěvcích, váze hlasů pro jednání valné hromady, a jiné náležitosti týkající se hospodaření, odborných skupin apod. – dále jen Předpis.
- Společnost působí na území České republiky.
- Společnost je samostatnou právnickou osobou.
- Společnost používá zkratku: ČVTVHS, z.s.
Hlavní a vedlejší činnost Společnosti
- Společnost vykonává hlavní činnosti v souladu se svým posláním, zejména:
- zajišťování, výměnu a publikování odborných informací, mj. i formou odborných pracovních skupin, jejichž vznik, řízení a činnost jsou stanoveny v předpisu,
- zajišťování spolupráce a koordinační činnosti s jinými spolky, úřady a organizacemi,
- společenskou činnost se zaměřením na podporu rozvoje vodního hospodářství,
- programové zaměření na studující mládež.
- Žádná z hlavních činností Společnosti není podnikáním ani výdělečnou činností.
- Hlavní činnost je financována z členských příspěvků, z dědictví a odkazů, z darů, ze státních příspěvků, grantů, z příjmů ze svých činností, z výnosu svého majetku, sponzorských darů a ze zisku z vedlejších činností dle bodu 12.
- · Společnost vykonává i vedlejší hospodářské či jiné výdělečné činnosti. Vedlejšími činnostmi jsou zejména:
- organizování a zajišťování odborných vzdělávacích akcí,
- technická pomoc při řešení konkrétních problémů svých členů,
- expertizní a poradenská činnost,
- vydávání informativních materiálů k aktuálním otázkám týkajícím se poslání a práce ve Společnosti,
- účelné využívání finančních přebytků u bankovních institucí.
- Zisk z vedlejších činností Společnosti se používá k podpoře hlavních činností, dalších spolkových činností a k úhradě nákladů na vlastní správu.
Majetek Společnosti
- Prostředky na svou činnost získává Společnost zejména, nikoliv však pouze, způsobem uvedeným v bodě 11. stanov. Prostředky Společnosti musí být používány pouze k zajištění činností Společnosti dle stanov a nesmějí být používány k bezdůvodnému obohacování fyzických ani právnických osob včetně členů a zaměstnanců Společnosti. Toto ustanovení nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům.
- Společnost nabývá do svého vlastnictví, správy nebo užívání majetek, za účelem řádného naplňování poslání Společnosti.
- Za řádnou správu, obnovu, údržbu a evidenci majetku, odpovídají orgány Společnosti v rozsahu dle ustanovení stanov a vnitřního předpisu Společnosti.
- Výbor může část majetku svěřit do správy jinému subjektu, zejména pokud je tak zabezpečeno účelnější využití majetku ve prospěch Společnosti. Ve smlouvě o svěření majetku určí rozsah i omezení pravomocí subjektu, který je správou majetku Společnosti pověřen.
- Hospodaření probíhá na základě ročního rozpočtu schváleného valnou hromadou.
- Bližší podrobnosti upravující hospodaření s majetkem Společnosti mohou být obsaženy v předpisu.
Zánik a likvidace Společnosti
- Společnost může zaniknout zrušením na základě rozhodnutí valné hromady nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.
- Při zániku Společnosti valná hromada jmenuje likvidátora. Jmenovaný likvidátor sestaví do 20 dní od svého jmenování do funkce soupis jmění Společnosti a zpřístupní jej vhodným způsobem v sídle Společnosti všem členům Společnosti.
- Při zániku Společnosti likvidátor vypořádá dluhy Společnosti. Ze zbylého majetku sestaví návrh na rozdělení likvidačního zůstatku, který schválí valná hromada. Nebude-li návrh na rozdělení likvidačního zůstatku schválen, je likvidátor povinen vypracovat nový návrh ve lhůtě 20 dnů od okamžiku, kdy valná hromada předchozí návrh zamítla.
- Likvidátor vypořádá likvidační zůstatek dle schváleného návrhu na vypořádání.